Obce Drotárie

erb velke rovneVeľké Rovné leží uprostred Javorníkov (od 370 do 910 m. n. m. v chotári obce s rozlohou 4 060 ha) v kotline rieky Rovnianky. Najstaršou spomínanou časťou sú Rimanovice (1408 Rimanowicz), v súčasnosti má 4 030 obyvateľov. Dávnym zamestnaním obyvateľov bolo poľnohospodárstvo a chov oviec. Okrem kolonizačnej zástavby v strede obce žili v početných osadách s bohatstvom miestnych názvov a zvykoslovia. Niektoré tradície udržujú súbory Rovňan a Rovňanček. Tradičný valašský kroj sa u mužov rýchlo menil na mestský odev. Hlavnou príčinou bolo drotárstvo.

 Leží 17 km severozápadne od Žiliny v jednom z priečnych údolí pohoria Javorníky, v údolí riečky Dlhopolky. Okolité hornaté chrbty dosahujú okolo 400 m nadmorskej výšky, zriedka nad 600 m. Najvyšší vrch Kázická Kyčera má 900 m n. v.. V súčasnosti žije v obci 2 096 obyvateľov. Už v 9. storočí sa na Veľkom vrchu v Divinke nachádzalo staroslovanské hradisko a predpokladá sa v blízkych údoliach, teda aj v dlhopoľskom čiastočné slovanské osídlenie.

erb kolaroviceObec Kolárovice sa rozprestiera v pohorí vonkajšieho oblúka Karpát - v Javorníkoch, ktoré tvoria prirodzenú hranicu medzi Slovenskom a Českom. Obcou preteká Kolárovický potok - ako prítok rieky Váh. Pozdĺž obce vedie dôležitá medzinárodná cesta E 442, spájajúca trasu Považie - Bytča - Kolárovice - Makov - Česká republika. Cesta je využívaná aj cyklistami, má stúpanie - v strede obce od 370 do 948 m nadmorskej výšky v dĺžke 12 km. Z cesty možno odbočiť do centra obce, kde sa nachádza kostol sv. Mikuláša z roku 1873.

erb makovMakov je rázovitou kysuckou obcou s prekrásnym prírodným rámcom. Môže sa pochváliť hneď niekoľkými významnými prírodnými výtvormi - prírodné rezervácie Hričovec (maloplošné chránené územie, kde sú zachované zvyšky pôvodných pralesov) a Veľký Javorník 1071 m (chránené územie s výskytom vzácnych druhov fauny a flóry), alebo prameň rieky Kysuce, ktorá dala meno celému kraju. Za pozornosť stojí i 400-ročný brest hrabolistý v osade U Papajov, ktorý patrí medzi najväčšie a najstaršie v Európe.

erb vysoka nad kysucouObec Vysoká vznikla v druhom desaťročí 17. st. na území panstva Bytča. Písomne sa prvýkrát spomína pod názvom Vyszoka v roku 1619, vznikla pri kopaničiarskom osídľovaní horných Kysúc. Chotár novej obce bol vyčlenený z chotára Turzovky, šoltýsom (richtárom) sa stal Ján Rudinec, v roku 1619 uvádzaný ešte medzi obyvateľmi Turzovky. Až do roku 1895, kedy sa z obce vyčlenil ako samostatná obec Makov, zaberal chotár Vysokej celé územie okolo najhornatejšieho toku Kysuce.

erb turzovkaLeží na severozápadnom Slovensku medzi vrchmi Beskýd a Javorníkov, na brehoch rieky Kysuca. V historickom prameni v Urbári bytčianskeho panstva je uvedený rok založenia 1598 palatínom Jurajom Thurzom a 21. februára 1602 vydanie Lokačnej listiny. Postupom rokov sa Turzovka rozrástla až na najväčšiu obec v bývalom Československu (pred rozdelením na 4 obce - Turzovka, Klokočov, Korňa, Dlhá nad Kysucou - v roku 1954 mala 14 000 obyvateľov). V roku 1968 získala štatút mesta a v súčasnosti má približne 8-tisíc obyvateľov.