Drotárske chodníky

Cieľom projektu Vitajte v srdci Drotárie - reálne i virtuálne! je vybudovať turisticko-náučný chodník, ktorý by centrum obce Veľké Rovné spájal s chotármi susedných obcí Kolárovice a Dlhé Pole.
Chodník by v oboch smeroch končil na najvyššie položenom mieste Veľkého Rovného - na zakopanej Kýčere v nadmorskej výške 910 m. Cieľom projektu je zároveň vytvoriť jeho virtuálnu podobu, ktorá by bola dostupná na webovej stránke obce (http://www.velkerovne.sk/).

Stručný popis:
Turzovka - Turkov - Kamenité - Dlhé Pole - Veľké Rovné - Semeteš - Vrchrieka - Jedľovník - Vysoká nad Kysucou - Turzovka

Dĺžka trasy/prevýšenie/typ bicykla/náročnosť:  44 km/ 920 m/ MTB, resp. trekingový bicykel, stredná

Cyklotúru začneme v meste Turzovka, centre západnej časti Kysúc. V centre, na "námestí" si môžeme pozrieť bronzové súsošie Drotár a džarek od akademického maliara Miroslava Cipára, odhalené v roku 1998.

Niekoľko zaujímavých miest Drotárie, kde sa oplatí zastaviť:

Kasárne, klimatické kúpele - Makov
Živčákova - Vysoká nad Kysucou, Turzovka
Semeteš - Veľké Rovné, Vysoká nad Kysucou
Obecné múzeum - Veľké Rovné
Galéria - Kolárovice
Múzeum histórie obce - Dlhé Pole
Pamätná izba Cernana - Vysoká nad Kysucou
Pamätná izba R. Jašíka - Turzovka
Zámok Budatín - Považské múzeum s expozícia drotárstva
Pamätník Drotár a džarek - Turzovka
Rodné domy drotárov - Hunčíka, Holánika

Obecný úrad Veľké Rovné, Obecný úrad Dlhé Pole, Obecný úrad Kolárovice, Obecný úrad Makov, Obecný úrad Vysoká nad Kysucou a Považské múzeum v Žiline si vás dovoľujú pozvať na slávnostný krst Mapy Drotárie, ktorá vyšla vďaka podpore Slovenskej agentúry pre cestovný ruch.

Slávnostné podujatie sa uskutoční v Považskom múzeu v Žiline, v expozícií drotárstva v Budatínskom zámku dňa 4. 11. 2004 o 14.00 hod. Slávnostné uvedenie mapy do života by mal previesť generálny riaditeľ cestovného ruchu Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, Ing. Gabriel Kuliffay.
Mapa po prvýkrát definuje územie novej možnej turistickej lokality, s množstvom prírodných a historických zaujímavostí.