Drotárske múzeá

Sample ImageSúčasťou slávnostného otvorenia časti Budatínskeho hradu po rekonštrukcii bolo aj sprístupnenie dlho očakávanej novej stálej expozície drotárstva. Tá je jedinou špecializovanou expozíciou svojho druhu na svete. Prostredníctvom historických artefaktov z drôtu a plechu, dobových dokumentov, fotografií a výtvarných prác z unikátnej drotárskej zbierky Považského múzea, predstavuje históriu i materiálne prejavy pôvodného remesla od jeho vandrovných počiatkov až po továrenskú výrobu, približuje podnikateľské úspechy slovenských drotárov v cudzine i remeselný fortieľ, ktorý ich preslávil po celom svete. 

Sample ImageV obci Veľké Rovné sa podarilo v rámci projektu s názvom "Aktívna turistika v pohraničí" podarilo zrekonštruovať jeden z najstarších objektov v centre obce do pôvodného stavu na základe zachovanej dobovej fotografie do dnešnej krásnej podoby, v ktorom sídli „Múzeum Drotárie“.
Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007 - 2013.

Múzeum Drotárie je otvorené na požiadanie počas pracovných dní, inak po dohode.

V Považskom múzeu v Žiline, v areáli Budatínskeho hradu, opäť ožil odkaz drotárskeho remesla a umenia. Po šiestich rokoch sa stála expozícia drotárstva vrátila do priestorov, s ktorým ju majú návštevníci areálu Budatínskeho hradu neustále spätú. Už od 12. júna 2012 je expozícia drotárstva prístupná verejnosti.

Zaujímavý projekt chystajú v obci Veľké Rovné.

Požiadavka investora je rekonštruovať jeden z najstarších objektov v centre obce Veľké Rovné do pôvodného stavu a po rekonštrukcii zriadiť v ňom vzhľadom na tradíciu obce – „Múzeum drotárie“. Momentálne objekt spravuje Obecný úrad Veľké Rovné a slúži pre potreby obce ako pošta, telekomunikácie – Slovak Telecom a ordinácie všeobecného lekára a zubára.