erb turzovkaLeží na severozápadnom Slovensku medzi vrchmi Beskýd a Javorníkov, na brehoch rieky Kysuca. V historickom prameni v Urbári bytčianskeho panstva je uvedený rok založenia 1598 palatínom Jurajom Thurzom a 21. februára 1602 vydanie Lokačnej listiny. Postupom rokov sa Turzovka rozrástla až na najväčšiu obec v bývalom Československu (pred rozdelením na 4 obce - Turzovka, Klokočov, Korňa, Dlhá nad Kysucou - v roku 1954 mala 14 000 obyvateľov). V roku 1968 získala štatút mesta a v súčasnosti má približne 8-tisíc obyvateľov.

K dominantám mesta patrí barokový kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1759, zdobený obrazmi významného umelca J. B. Klemensa. Pamiatkou na 400 ročnú históriu z roku 1998 je bronzové súsošie „Drotár a džarek“ od akademického maliara Miroslava Cipára a Pamätník Svetového stretnutia Turzovčanov s plastikou od Ondreja Zimku ml. Pamätník na pamiatku oslobodenia mesta bol postavený v r. 1919 a v r. 1924 bola naň inštalovaná busta M. R. Štefánika.

Turzovka je známym pútnickým miestom, kaplnku a liečivé pramene na hore Živčák - miesto zjavenia Panny Márie - ročne navštevujú tisíce pútnikov z celého sveta.
Mesto sa zapísalo do histórie, ako rodisko a pôsobisko známych osobností ako sú napr. spisovateľ Rudolf Jašík, básnik a spisovateľ Ľudovít Janota, umelci Miroslav Cipár, Ondrej Zimka, Gustáv Švábik a ďalší.
Od roku 1945 sa v meste organizuje jeden z najstarších futbalových turnajov na Slovensku. Každoročne sa organizujú Beskydské slávnosti a Turzovské hody, turistický pochod Uhorčíkovým chodníkom (z Turzovky pochádzal druh Juraja Jánošíka - zbojník Tomáš Uhorčík), Rallye historických vozidiel, Jašíkove dni a iné.

Svojou polohou a prírodnou scenériou Turzovka ponúka rozmanité možnosti na letnú a zimnú turistiku.

Medzi drotárov pochádzajúcich z Turzovky patril napr. Ján Hurík, Jozef Cisárik, Gašpar Suran. Vincent Kašík pôsobil vo Varšave, Ján Jaroš v Petrohrade. Imrich Holka mal dielňu v Rusku a pôsobil u neho Jakub Madaj - Chrobík, ktorý v roku 1903 dostal v Petrohrade medailu Čierny orol. Majsterská dielňa Štefana Rudinského opravovala a dodávala kuchynský riad aj na cársky dvor.
Ďalšie informácie o meste Turzovka - www.mestoturzovka.sk