Stručný popis:
Turzovka - Turkov - Kamenité - Dlhé Pole - Veľké Rovné - Semeteš - Vrchrieka - Jedľovník - Vysoká nad Kysucou - Turzovka

Dĺžka trasy/prevýšenie/typ bicykla/náročnosť:  44 km/ 920 m/ MTB, resp. trekingový bicykel, stredná

Cyklotúru začneme v meste Turzovka, centre západnej časti Kysúc. V centre, na "námestí" si môžeme pozrieť bronzové súsošie Drotár a džarek od akademického maliara Miroslava Cipára, odhalené v roku 1998.

Pre šťastie si na cestu pohladkáme jašteričku na súsoší. Celkom 7 dejateľov turzovskej histórie má pamätné tabule v meste, v kultúrnom dome si môžeme pozrieť Pamätnú izbu spisovateľa Rudolfa Jašíka. Z mesta sa vyberieme smerom na Makov po ceste č. 487. Po 4 km odbočíme do miestnej časti Turkov. Mierne stúpame až ku konečnej autobusu, odkiaľ pokračujeme po žltej turistickej značke priamo pozdĺž potoka až do sedla, kde končí penetrovaná cesta. Vľavo od nás si pozrieme domy a chalupy a spolu so značkou odbočíme vpravo po lesnej ceste. Tá nás opäť stúpaním v lese privedie až na hlavný hrebeň Javorníkov. Keď opustíme les, zjaví sa pred nami osamotená kaplnka. Pri nej odbočíme vľavo a už spolu s červenou turistickou značkou krátkym stúpaním dosiahneme 834 m vysoké Kamenité. Z oblého hrebeňa je krásny, takmer kruhový výhľad.
Od západu až po sever je roztiahnutý celý hrebeň Moravskosliezskych Beskýd. Na východe Veľká Rača a za hrebeňom Javorníkov sa za dobrého počasia dajú vidieť Roháče a Vysoké Tatry. Južne sa tiahne hrebeň Malej Fatry. Pod vrcholom týmto smerom je vidieť aj domy, ktoré sú už súčasťou Dlhého Poľa, kde teraz budeme schádzať po červenej a zelenej turistickej značke, ktorá sa pridala za vrcholom pri turistickom smerovníku. Po krátkom zjazde, pri turistickom smerovníku pred lesom odbočíme po zelenej značke doprava. Nasleduje zjazd lesnou cestou s niekoľkými zákrutami až po konečnú autobusu. Odtiaľ po asfaltovej ceste klesáme až do Dlhého Poľa. Najbližším orientačným bodom je kostol v centre obce.
Tu sa vydáme po stopách drotárov. Ešte približne jeden kilometer pokračujeme až k základnej škole, ktorá je vpravo od cesty. V jej chodbových priestoroch si môžeme pozrieť zbierku drotárskych výrobkov, drotárskych nástrojov ako aj histórie drotárstva v obci. Vrátime sa späť ku kostolu. Ešte pred ním, medzi drevenými domčekmi vľavo pri ceste, nás určite zaujme rodný dom Jozefa Holánika Bakeľa (1863-1942). Sú na ňom zlaté medaily zo svetových výstav a najmä hlavná cena - Gran Premio zo svetovej výstavy v Ríme z roku 1911. Bol, ako má napísané na pomníku na cintoríne v Dlhom Poli, „Prvý svetový umelec výrobkov pletených z drôtu“. Zelená turistická značka, nás za kostolom navedie do stúpania okolo cintorína do sedla Osičie. Zo sedla už potom schádzame lesnou cestou do Veľkého Rovného, do centra obce. Vľavo od nás je kostol sv. Michala Archanjela, pred ktorým sa nachádza pamätník obetiam 1. svetovej vojny z roku 1930. Pri kostole si môžeme obzrieť aj chránené buky červenolisté, ktoré do obce doniesli drotári. Nezaškodí si trochu oddýchnuť, nakoľko nás čaká 10 km stúpania celou obcou. Priamo na malom námestíčku je obecný úrad, v priestoroch ktorého sa nachádza Obecné múzeum. Venované je najmä drotárskej tradícii v obci a zaujímavosťou sú drotárske výrobky napr. drôtený betlehém. Po prestávke a oddychu sa vyberieme po ceste č. 541 spoločne s červeno značenou cyklotrasou Kysuckej cyklomagistrály smerom do Turzovky. Prvých 7 km mierne stúpame až po miestnu časť Ivor. Posledné 3 km nám dajú poriadne zabrať a tak sedlo Semeteš určite ako oddychové miesto privítame. V sedle sa nachádza krčma, v ktorej sa narodil už v úvode spomínaný akademický maliar Miroslav Cipár.
Tu odbočíme za krížom vľavo do stúpania po červenej a žltej turistickej značke. Stúpanie je síce krátke, ale také strmé stúpanie, že až dvíha predné koleso. Po kratučkom zjazde, pri prvých domoch, pri kríži a turistickom smerovníku odbočíme spolu s červenou značkou vľavo. Makadamom sypaná cesta nás vedie medzi domy. Krátky zjazd rýchlo vystrieda mierne tiahle stúpanie. Za osadou najskôr stúpame, za zákrutou klesáme do časti nazývanej Vrchrieka. Vľavo od cesty sa nachádza žltý drevený dom, rodisko Štefana Hunčíka. Vpravo od domu sa nachádza veľmi zvláštna drotárska - plechom obitá zvonička, ktorú dal postaviť. Zjazdujeme po asfaltovej ceste medzi prvé domy. Vľavo vedľa cesty, pri kríži, sa nachádza prameň pitnej vody. Hneď za ním odbočíme vľavo z cesty k domu povyše cesty. Za domom po lesnej ceste okolo plota sa dostaneme do sedla.
Pustíme sa medzi domy do osady Dučkov, ktorá je priamo pred nami. Prepletieme sa pomedzi domy a na konci osady odbočíme vľavo úzkym chodníkom prudkým klesaním k potoku. Menej používaná cesta nás od potoka dovedie medzi prvé domy osady Jedľovník. Vľavo od nás míňame kaplnku, ktorú postavili drotári. Asfaltovou cestou schádzame úzkym údolím. Prejdeme cez železničnú trať a na križovatke odbočíme vpravo a po ceste č. 487 sa budeme vracať do Turzovky. Po 2 km sa môžeme zastaviť v centre Vysokej nad Kysucou, kde si môžeme pozrieť v budove obecného úradu pamätnú izbu amerického astronauta E. Cernana, ktorého predkovia pochádzali z obce. Po ďalších 8 km prichádzame späť odkiaľ sme sa ráno vybrali.