Slovenské drotárstvo má celý rad ďalších významných osobností, ktoré sa nezmazateľne zapísali do dejín Slovenska. Väčšina pochádzala z Veľkého Rovného, Dlhého Poľa, Kolárovíc, Kotešovej, Vysokej nad Kysucou. Samozrejme i z ďalších obcí. Z pamiatok, ktoré sa zachovali na drotárstvo, už moc neostalo. V Dlhom Poli, je to rodný dom Jozefa Holánika; stará škola, kde sa konala prvá výstava drotárstva na svete. V Kotešovej, je to kaštieľ, kde bol drotársky herberk, kde sa sústreďovali drotári. Vo Veľkom Rovnom je to družstvo Svetom, ktoré však už dnes má iné zameranie. vo všetkých obciach sú to zbytky domov, v ktorých žili a pracovali drotári. Na Vrchrieke je to dom Štefana Hunčíka a zvonica, ktorú tam nechal postaviť. Okrem toho, sú to rôzne sakrálne pamiatky a žiaľ, už len cintoríny, kde sa nachádzajú hroby drotárov. Za zmienku však stojí, že v Turzovke, rodák Pavol Okuliar, žijúci v New Yorku, nechal postaviť sochu Drotára s džarkom.

 

Jozef Holánik - Bakeľ
Najvýznamnejší a najznámejší drotársky majster. Pochádzal z Dlhého Poľa, kde sa narodil v roku 1863. S otcom Jánom, vyrazil na vandrovku do Poľska. Neskôr sa osamostatnil a vo Warszave založil vlastnú dielňu. Spočiatku len opravoval medené predmety, neskôr sa venoval pocínovaniu, potom prešiel na výrobu drobných drôtených predmetov do domácnosti. Jeho špecialitou boli veľmi žiadané drôtené košíky a drôtené hračky. Jeho dielňa, na drôtenú galantérno-košikársku výrobu, bola známa nielen v Poľsku, ale i v Rusku a Nemecku, kam vyvážal. Bol veľmi zručný obchodník, mal vlastné propagačné materiály, ktorými šíril známosť svojich výrobkov. Bol samoukom. I. svetová vojna ukončila jeho úspešné podnikanie. Vrátil sa do Dlhého Poľa, kde pokračoval v umeleckej tvorbe a do svojej práce zaučil svojho zaťa Jakuba Šeríka, ktorý pokračoval v jeho práci.

Štefan Hunčík
Štefan Hunčík, sa narodil v roku 1873, na Vrchrieke, medzi obcami Vysoká a Veľké Rovné. Po svojom otcovi prevzal najväčšiu drotársku fabriku v Moskve. Vyrábal v nej do 200 druhov vtáčích klietok, desiatky druhov rôznych pascí, samovary, kalichy ale i rámy na okuliare. Výrobky exportoval, nielen po Európe, ale i do Ameriky a Číny. Po Veľkej októbrovej revolúcii v Rusku, bol uväznený. Za pomoci Červeného kríža sa vrátil do vlasti, no drotárstvu sa už nevenoval. Získal za svoju prácu celý rad uznaní a vyznamenaní. V roku 1963 zomrel.

Štefan Čerňan
Pôvodom, z Vysokej nad Kysucou, sa vysťahoval, pred I. svetovou vojnou do Ameriky. Pôsobil ako drotár, známejší je však ako starý otec Eugena Andrewa Cernana, ktorý v roku 1966 riadil americkú kozmickú loď - Geminy 9. V roku 1969, Apollo 10, s ktorým obletel mesiac a v roku 1972, s loďou Apollo 17, pristál na mesiaci.

Martin Challan
Patril medzi tých drotárov z Veľkého Rovného, ktorí odišli do Ameriky, kde založil manufaktúru na drôtené výrobky. Pôsobil v New Yorku, kde v roku 1953, sa konal jeho deň, a to práve pre jeho zásluhy, pri zakladaní spolkov.

Alojz Kurucár
Študoval na Vysokej škole v Petrohrade a bol finančným guvernérom Kaukazu a neskôr tajným radcom cára. Sám sa drotárstvu nevenoval, ale jeho otec Kurucár, založil v Petrohrade drotársku dielňu.

Imrich Dočár
Na rodných Kysuciach sa vyučil drotárskemu remeslu. V polovici 19. storočia prišiel ako drotár do Ruska. V Kujbyševe vlastnil obchod a dieľňu, v ktorej s bratmi Jurajom a Mikulášom vyrábal drôtený a plechový riad. V Baku získal výhradné právo na zabezpečenie mestského osvetlenia. V roku 1860 na Apšeronskom poloostrove kúpil naftový prameň a neskôr aj ďalšie polia. S bratom Mikulášom vybudoval podnik na spracovanie ropy v oblasti Baku. Ropu vyvážal aj do Ameriky. Vyslúžil si meno - Pán svetla.

Mikuláš Dočár
V polovici 19. storočia bol podomovým obchodníkom, potom spolu s bratom Imrichom viedol drotársku dieľňu a obchod v Kujbyševe a podieľal sa aj na predaji zakaukazskej ropy.

Štefan Bellon
Vyučil sa za drotára, neskôr sa vysťahoval do Ameriky. Tu si založil vlastný podnik Pioneer Wire and Metal Co., ktorý úspešne viedol.