Dlhé Pole 19. júla (TASR) – Drotárskym tradíciám obce Dlhé Pole a pripomienke I. výstavy drotárstva a jeho národopisu z roku 1940 je venovaná výstava Dlhopoľskí páni majstri, ktorú dnes otvorili v priestoroch bývalej základnej školy v Dlhom Poli.  Podľa starostky Dlhého Poľa Dany Veveričíkovej je výstava rozdelená na tri časti. Prvá je venovaná I. výstave drotárstva a jeho národopisu, ktorá sa konala od 29. júna do 28. júla 1940 v priestoroch miestnej rímskokatolíckej ľudovej školy. „Druhá časť je venovaná Jozefovi Holánikovi – Bakeľovi a jeho potomkom Šeríkovcom, ktorí v tomto remesle pokračujú. A  tretia časť je venovaná súčasným drotárom. Názov Dlhopoľskí páni majstri má výstava práve preto, že všetko, čo tu je vystavené, je práca Dlhopoľcov, ktorí tu žijú, predtým žili alebo tu majú korene,“ skonštatovala starostka.

Iniciátorom výstavy Dlhopoľskí páni majstri je Juraj Šerík, pravnuk zakladateľa slávneho rodu drotárskych majstrov Jozefa Holánika – Bakeľa. „Táto myšlienka vznikla pri príležitosti 90. narodenín Karola Guleju, ktorý žije v Mníchove. On zorganizoval v roku 1940 výstavu v Dlhom Poli, ktorá preslávila drotárstvo ako umenie po celom svete. Osobne sa poznal s mojim pradedom aj s mojim dedom Jakubom Šeríkom. Vtedy mi skrsla v hlave myšlienka zopakovať v Dlhom Poli výstavu po 68 rokoch. Aby aj pán Guleja prišiel a bol by to svetový unikát, že prežil štyri generácie drotárov a bol by znova pri otvorení výstavy,“ povedal Šerík.
Výstava drotárstva a jeho národopisu v roku 1940 podľa Kataríny Hallonovej z Považského múzea (PM) v Žiline prvýkrát predstavila drotárstvo komplexne z hľadiska historického, etnografického i remeselného, s cieľom upozorniť na existenčné problémy drotárskeho kraja a získať podporu štátnych orgánov pre oživenie v tom čase už stagnujúceho remesla. Na dnes otvorenej výstave predstavujú popri pravnukoch Jozefa Holánika – Bakeľa Jozefovi Šeríkovi zo Žiliny a Jurajovi Šeríkovi z Čadce tvorbu aj dlhopoľskí majstri Jozef Polka a Ján Madaj.
„Slávny rod drotárskych majstrov Jozefa Holánika – Bakeľa bol známy výrobou luxusných pozlátených a postriebrených filigránsky pletených úžitkovo dekoratívnych výrobkov, ktorými povýšili pôvodné ľudové vandrovné remeslo na umenie. Spolu so zaťom Jakubom Šeríkom - Fujakom bol jedným z hlavných organizátorov výstavy a expozícia ich výrobkov priťahovala na výstave najväčšiu pozornosť,“ uviedla Hallonová.
Výstavu, ktorá potrvá do 10. augusta 2008, pripravili obec Dlhé Pole, Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline. Záštitu nad ňou prevzal prezident SR Ivan Gašparovič.

Prevzaté z http://www.slovacivosvete.sk/338/sprava-tasr.php?sprava=87688