Drotárstvo je známe ako zamestnanie charakteristické pre obyvateľov severozápadného a severovýchodného Slovenska (Kysuce a Spiš). Ako potulné zamestnanie vzniklo v 18. storočí, pričom jedným z podnetov ku vzniku tohto špecificky slovenského remesla malo byť i používanie hlineného riadu v dedinských domácnostiach. Drotárstvo zaniklo po druhej svetovej vojne v dôsledku zvýšenej konkurencie priemyselnej výroby a v súvislosti so vznikom nových hraníc, ktoré obmedzili pohyb drotárov.
Zaniklo. Takmer.

ÚĽUV  v spolupráci s  Považským múzeom Žilina otvorilo 6. februára v Bratislave v Galérii ÚĽUV na Obchodnej ulici skvelú výstavu súčasných podôb drotárskeho umenia.

Na výstave  môžete nájsť takmer 200 umeleckých prác predstavujúcich tvorbu 27 súčasných umeleckých drotárov, ako aj viaceré pozoruhodné múzejné exponáty zo zbierok Drotárskeho Múzea v Žiline. Medzi vystavujúcimi autormi nechýbajú mená ako L. Jurovatý st., L. Jurovatý ml., P.Valach, J. Drotár, D. Krajčová, S. Pecúch, L. Smržík,  ani drôtu oddaní dizajnéri  ako Š. Mišurda či M. Hanula.

Oceniť možno mnohé. Budete sa pýtať, kde sú hranice medzi remeslom a umením. Uvidíte úžitkové umenie, ktorého najväčším úžitkom je čistá krása, uvidíte umenie ľudové, za ktorým sa však skrýva skutočné meno skutočného majstra.

Jedným z najkrajších exponátov sú určite Dunajské motívy Ladislava Jurovatého ml. Obrazy z drôtu sú súčasné, netrvajú na patine minulosti, lákajú vás prizrieť sa bližšie, tešiť sa z tvaru, jeho priestoru a línií. Spomenutia hodná je aj diplomová práca Kláry Kratinovej Návrat, čistá a pôvabná v prostej abstrakcii.

Najokúzľújúcejším momentom sa však javia Šumivé sny od Márie Krajčovej. Drôtený pléd, hravý a pracný detail,  na Krajčovej snoch som jednoducho ostala okúzlená. Spolu s Ladislavom Jurovatým ml. obaja dokazujú, že presvedčivý umelecký výraz možno nájsť nielen na plátne, ale i v hre kovu, svetla a línie, že práca s drôtom je skvelým základom pre svojbytné vyjadrenie sveta, že pôvodné remeslo nemusí znieť len starými tónmi a že i tu možno nájsť kus očarenia a pôvabu, ktorý osloví i súčasnosť.

Výstava ÚĽUVU predstavuje umenie, ktoré je umné. Výstava ÚĽUVU ukazuje skvelé dizajnérske, úžitkové i abstraktné umenie dnešných majstrov a konfrontuje ich s prácami majstrov minulých. Potrvá až do 21.apríla. Galéria sa zatvára až o šiestej hodine poobede. Oplatí sa vidieť, padne vám do oka.

Prevzaté z blogu:
http://bratislavitae.blog.pravda.sk/detail-drôtom-do-oka.html?a=2362358a433de00a303e2e7883cfbc39