Sample ImageĽudoví umeleckí výrobcovia si vo štvrtok (28. 2. 2013) prevzali čestné ocenenia Majster ľudovej umeleckej výroby. Ocenenie od Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) získali šiesti výrobcovia, ktorí dlhodobo pôsobia v oblasti umeleckej výroby. Anna Potúčková z Brezovej pod Bradlom cenu dostala za zachovávanie a rozvíjanie pôvodnej výroby tylovej paličkovanej čipky, Jozef Moravčík z Prievidze za zachovanie výroby tradičných úžitkových predmetov zo slamy, Stanislav Otruba zo Zázrivej za zachovávanie a rozvíjanie pôvodnej technológie pri výrobe zvoncov z kovu, ocenenie dostal aj Ľubomír Párička z Martina, ktorý zachováva a rozvíja pôvodnú tvorbu ľudových hudobných nástrojov, Ivan Rosinský z Banskej Bystrice, ktorý vyrába ľudové šperky z kovu a Juraj Šerík z Čadce, ktorý sa venuje pôvodnej výrobe z drôtu.

Ocenenie výrobcom odovzdala generálna riaditeľka ÚĽUV Dana Kľučárová a riaditeľ odboru nehmotného kultúrneho dedičstva na ministerstve kultúry Ján Paprčka. "Udelenie titulu je prejavom úcty a uznania, prejav vďaky ľuďom, ktorí svojou záslužnou prácou prispievajú k zachovávaniu a rozvoju ľudovej umeleckej výroby a remesiel, a tým aj k zachovávaniu nášho kultúrneho dedičstva," uviedla Kľučárová.
Ako informovala Oľga Dovinová z oddelenia marketingu a PR ÚĽUV, odborná komisia po prvý raz zasadala v roku 1959 a do roku 2012 udelila celkovo 388 titulov Majster ľudovej umeleckej výroby remeselníkom a ľudovým výrobcom zo Slovenska.
ÚĽUV od roku 1945 plní funkciu celoštátneho dokumentačného, informačného, vzdelávacieho centra a zároveň múzea ľudovej umeleckej výroby. Vo svojej činnosti integruje aktivity vedúce k zachovaniu a rozvíjaniu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby v súčasných podmienkach. V tomto zmysle spolupracuje so všetkými záujemcami, podporovateľmi, propagátormi a výrobcami, rozvíjajúcimi ľudovú umeleckú výrobu.

Prevzaté z: http://www.kysuceonline.sk/kultura/2013/drotar-juraj-serik-prevzal-ocenenie-majster-ludovej-umeleckej-vyroby.html