Jedinečná drotárska výstava je v Dlhom Poli počas leta otvorená vraj predsa až do konca augusta.
Výstava je otvorená denne okrem pondelka od 10.00 do 16.00 hod., vstup zadarmo.

Upozorňujeme, že vzhľadom k neujasnenosti doby dokedy bude trvať výstava,
že určite bude otvorené ešte tento víkend.
Či bude otvorená naozaj až do konca mesiaca august tu určite pridáme v pondelok 25.8.
V sobotu 23.8.  sa na výstavu príde pozrieť aj p. Karol Guleja (o 11.00 hod), ktorý bol iniciátorom prvej svetovej výstavy drotárstva v roku 1940 v Dlhom Poli.

Výstavu navštevuje naozaj veľké množstvo ľudí a je v záujme obce, aby sa dodržal dohodnutý termín výstavy !!!

Sample ImageObec Dlhé Pole patrí k pôvodným drotárskym obciam a považuje sa za jedno z najvýznamnejších centier tohto unikátneho remesla. Jej minulosť i každodenný život obyvateľov bol pevne zviazaný s históriou drotárstva, v mnohých ohľadoch výnimočnou, ktorá sa odrazila v špecifikách obce i v jedinečných historických udalostiach, hodných pozornosti i publicity. K zlepšeniu poznania dejín obce a k zachovaniu jej ľudových a kultúrnych tradícií chce obecný úrad Dlhé Pole prispieť organizovaním viacerých aktivít, ktoré by v perspektíve dvoch rokov vyústili k založeniu obecného múzea pre prezentáciu najvýznamnejších dejinných momentov a osobností spätých najmä s drotárstvom.

Prvou aktivitou, ktorú obec realizuje v roku 2008, je výstava pripomínajúca jeden z najznámejších rodov, pochádzajúcich z Dlhého Poľa – rod slávneho drotárskeho majstra Jozefa Holánika – Bakeľa, ako aj I. výstavu drotárstva a jeho národopisu, ktorá sa konala v Dlhom Poli 5.7 až 25.8. 1940 a po prvý krát predstavila drotárstvo komplexne z hľadiska historického, etnografického i remeselného. Prezentovala práce majstrov – bývalých majiteľov drotárskych dielní, z celej oblasti. Mala upozorniť úrady na existenčné problémy drotárskeho kraja, oživiť stagnujúce remeslo a napomôcť jeho úspešnému rozvoju aj na Slovensku. Mimoriadny význam výstavy a ohlas u verejnosti i v celoštátnej tlači potvrdila návšteva členov slovenskej vlády na čele s prezidentom Tisom.
Najväčší obdiv na výstave budili práce dlhopoľských rodákov Jozefa Holánika – Bakeľa a Jakuba Šeríka. Jozef Holánik – zakladateľ jedného z najznámejších drotárskych rodov – vyvinul špeciálnu technológiu ručného pletenia drôtu, spájajúcu prvky drotárstva, košikárstva a šperkárstva. Využíval ju pri výrobe luxusných úžitkových predmetov, za ktoré v roku 1911 hlavnú cenu Grand Prémio na priemyselnej výstave v Ríme, najvyššie vyznamenanie, aké kedy slovenskí drotári dostali. Svojou prácou povýšil drotárstvo na umelecké remeslo.
Výstava v Dlhom Poli sa organizuje so zámerom obrátiť pozornosť na drotárske tradície obce a oživiť ich. Bude sa konať v priestoroch pôvodnej expozície, v budove bývalej ľudovej školy, v termíne od 19. júla do (?)31. augusta 2008(?), ktorý sa čiastočne kryje s časom konania prvej výstavy. Výstava bude postavená na dvoch tematických celkoch, v rozsahu aký dovolí zachovaný archívny a muzeálny materiál. Prvý pripomenie obsah i atmosféru prvej drotárskej výstavy a druhý predstaví život a dielo Jozefa Holánika – Bakeľa a jeho nasledovníkov – zaťa Jakuba Šeríka a pravnukov, súčasných drotárskych majstrov – Juraja Šeríka z Čadce a Ing. Jozefa Šeríka zo Žiliny. Výstava bude založená na dobových fotografiách a správach z tlače, doplnených o autentické predmety z pôvodnej výstavy a tiež na dobre zachovanej kolekcii výrobkov spomínaných drotárskych majstrov. Väčšinu exponátov poskytne Považské múzeum v Žiline, časť zapožičia Slovenské národné múzeum - Historické múzeum v Bratislave a Etnografické múzeum v Martine ako aj rodina Šeríkovcov. Výstavu doplnia práce súčasných drotárov – J. Polku, J. Madaja – obyvateľov obce Dlhé Pole, ktorí pokračujú v drotárskom remesle. Ako sprievodné podujatia výstavy sa budú konať tvorivé dielne práce s drôtom, smerované najmä na mladú generáciu so zámerom vzbudiť v nich trvalejší záujem o aktívnu prácu s drôtom. Tvorivé dielne lektorsky zabezpečia Bc. Ladislav Fapšo, konzervátor Považského múzea a ľudovoumeleckí remeselníci – drotári.
Katarína Hallonová, Považské múzeum v Žiline

Sample Image