Expozícia drotárstva v Budatínskom hrade 3D on-line
Unikátnu drotársku expozíciu z Budatínskeho hradu je možné vidieť aj na internete. „Je to pilotný projekt na Slovensku, prvé virtuálne múzeum,“ informoval riaditeľ Považského múzea v Žiline Marián Mrva. Drotárska expozícia na internete vo formáte 3D on-line je výsledkom spolupráce múzea s Fakultou matematiky, fyziky, informatiky Univerzity Komenského. Súčasťou projektu je diplomová práca študenta fakulty Jána Laurenčíka z Terchovej.
„Ide o unikátny spôsob prezentácie kultúrneho dedičstva na internete. Vo virtuálnom múzeu je možné sa panoramicky „prechádzať“ po bývalej drotárskej expozícii v Budatínskom hrade s navigáciou pomocou „sokolieho oka“ (pohľad zhora na pôdorys), možno si pozrieť niektoré drotárske exponáty „z každej strany“ pomocou inverznej panorámy,“ informoval študent Ján Laurenčík.

Cieľom je popularizácia unikátneho remesla v rámci Slovenska, ale aj vo svete. Je to aktuálne aj preto, že v súčasnosti je drotárska expozícia v Helsinkách, kde reprezentuje Slovensko v rámci ľudovej kultúry. Takže virtuálna verzia v súčasnosti nahrádza živú expozíciu. Obsahuje aj exponáty z depozitu, ktoré bežne nemajú návštevníci možnosť vidieť. Fotografie sú aj vo vysokom rozlíšení. „Moja špecializácia na škole je počítačová grafika. Chcel som spracovať tému, aby bola prístupná na internete s použitím moderných technológií pri prezentácii kultúrneho dedičstva,“ hovorí študent, ktorý pracuje pod vedením konzultanta Andreja Ferka.
Najskôr zbieral materiály o potrebnej technológii. Potom v Budatíne nafotil veľké množstvo exponátov. Exponáty si možno pozerať z viacerých uhlov, k dispozícii je dvanásť pohľadov okolo každého exponátu, súčasťou sú aj panoramatické zábery. Špecifický vzťah k drotárstvu študent Laurenčík nikdy nemal, nadobudol ho až teraz, keď sa k nemu dostal cez svoje štúdium. „Ja som si tému vybral preto, aby som mohol robiť niečo na internete, vytváram aj iné webové stránky. Môžem využiť svoje znalosti a bývam v Terchovej, blízko Budatína,“ dodáva talentovaný študent, ktorého riaditeľ múzea považuje za mimoriadne perspektívnu osobnosť.
Projekt virtuálneho múzea ešte nie je dokončený, ale jeho verziu je už možné vidieť na http://jan.laurencik.sk/dipl/, http://www.sccg.sk/~projects/pav-pm3d/ a http://www.pmza.sk/.

Božena Simonidesová, Žilinský večerník - 4.12.2007