Sample ImageV nedeľu 17. mája 2009 poriadal Klub turistiky Vysoká nad Kysucou už po desiaty krát medzinárodný turistický pochod Krajom Drotárie.

Krajom Drotárie – jubilejne aj rekordne

V snahe ukázať účastníkom 10. ročníka medzinárodného turistického pochodu Krajom Drotárie, v rámci predchádzajúcich ročníkov ešte nenavštívenú časť Horných Kysúc, boli trasy pochodu,  ktorého usporiadateľom je Klub turistiky Vysoká nad Kysucou, situované do Zadných vrchov, ktoré sú podcelkom Turzovskej vrchoviny.


Tento jubilejný ročník, ktorý  sa konal ako prvá akcia v rámci športových, kultúrnych a spoločenských aktivít k 390. výročiu vzniku obce Vysoká nad Kysucou, zaznamenal s počtom 265 zúčastnených turistov rekordnú účasť.

Po zaprezentovaní v Turzovke boli turisti prevezení autobusmi na štart jednotlivých trás - na 24 a 17 km  do Korne, U Jendriska  odkiaľ  mali obe trasy spoločný priebeh cez Rybárie na Konečnú (tam bol štart kratších trás na 16 a 9 km).  Z Konečnej viedli potom všetky trasy spoločne hlavným európskym rozvodím po hraničnom hrebeni z Českou republikou do Horného Kelčova. Tí vytrvalejší si zvolili za cieľ Nižný Kelčov a pokračovali z Hluchánky  cez chatu Kmínek a Pokrývky až na Nižný Kelčov.  Do kultúrneho domu vo Vysokej opäť všetkých prepravoval autobus.
Počasie sa v noci na sobotu ako na objednávku umúdrilo a značnou mierou prispievalo k dobrej pohode  zúčastnených, ktorým ako satisfakciu za zrieknutie sa domáceho pohodlia ponúkalo aj ďaleké výhľady o ktoré nebola z viacerých známych výhľadových miest na všetkých trasách núdza.
Účastníkom bolo už tradične poskytnuté malé občerstvenie na trase - v sedle pod osadou U Krasuľov -  a v cieli,  kde nesmeli chýbať neodmysliteľné „kapustňáky“ .
Čas strávený v cieli pochodu, v kultúrnom dome vo Vysokej nad Kysucou, spríjemňovala účastníkom domáca  Muzička z pod Grúňa  pri ktorej mnohí turisti „pozabudli“ na počet prejdených kilometrov a ešte si z chuti zatancovali.
O tom, že používaný prívlastok „medzinárodný“ turistický pochod je namieste svedčí skutočnosť, že z celkového počtu účastníkov bolo 143  zo zahraničia (Poľsko 60, Česko 77, Španielsko 3, + traja nezaregistrovaní účastníci z Argentíny a Rakúska).
Ako býva na takýchto akciách zvykom aj my sme odmenili najvzdialenejšieho účastníka Jesusa Pereza Estarana zo španielskej Barcelóny a najstaršieho účastníka 81 ročného Karla Fiedora z KČT Třinec, ktorým budú účasť na tomto pochode pripomínať výrobky umeleckého drotára Robka Hozáka z Milošovej. Najmladšou účastníčkou bola 11 mesačná
„ sedačková účastníčka“ z Dlhého Poľa, ktorá si odniesla plyšovú mačičku.
Každému z účastníkov bude účasť  na „Drotárii“ pripomínať celofarebný diplom s reprodukciou obrazu Skupina piatich drotárov od neznámeho autora, ktorý bol použitý so súhlasom Kysuckého múzea v Čadci.

Anton Opial

Fotogaléria z podujatia od turistov z KČT Třinec