Pod týmto spoločným názvom zorganizovali turistickí nadšenci z KT Vysoká nad Kysucou a 1. ŠK KST Turzovka v nedeľu 21. mája 2006 VII. ročník turistického pochodu "Krajom Drotárie" a v sobotu 20. mája V. ročník cyklistickej dvojčasovky na Semeteš "O cyklokráľa Drotárie". Po búrke, v noci na nedeľu, čakalo na turistov, ktorí prišli na turistický pochod "Krajom Drotárie" krásne slnečné počasie. Aj keď boli pripravené turistické trasy z Čadce, Kolárovíc, Veľkého Rovného, Dlhého Poľa - najviac turistov sa zišlo pri prezentácii na Makove. Prišli nielen z regiónu Kysúc, ale aj zo Žiliny, Bytče, poľského Žywca, z Čiech z Třinca, Českého Těšína v celkovom počte takmer 200 turistov. Z Makova si mohli vybrať trasy od 11 do 24 km, ktoré viedli cez obce Makov a Vysoká nad Kysucou do cieľa, ktorý bol v vo Vinárni Hela vo Vysokej nad Kysucou (poďakovanie patrí Silvii Kazíkovej za poskytnutie priestorov).

Aj keď na trasách sa po tvrdej kysuckej zime na niektorých lesných chodníkoch nachádza mnoho spadnutých vrcholoch a polámaných stromov, všetci zvládli trasy bez problémov a do cieľa dorazili v dobrej nálade. K nej im pomohli organizátori aj typickým drotárskym občerstvením na trase - v Jedľovníku pri kaplnke dostali krajec chleba s výdatnou drotárskou pomazánkou a v cieli každý obdržal vynikajúci domáci drotársky kapustník. Turisti opäť čakali aký suvenír ich čaká v cieli. Nakoľko je to pochod venovaní "Drotárii - Vitajte v krajine drotárskych majstrov", po suveníroch z minulých rokov, ktorými boli - drôtený slovenský znak, opletaný kamienok na šnúrke, drôtené srdiečko, pasca na myši, malá drotárska krošňa, drevená drotárska habarka, čakala teraz na účastníkov symbolická drevená chlebová lopata s nápisom "Svetom, moje, svetom!" - na podobnej, ale väčšej, po narodení dieťaťa vystrčili ho v perinke na lopate z okna so slovami "Svetom, moje, svetom! Aby sa sveta nebál. Aby z neho bol drotár."
Po občerstvení si turisti mohli v cieli zakúpiť drobné drotárske suveníry od drotárskych majstrov ako aj zakúpiť ručne razenú (samozrejme zatiaľ len v Drotárii platnú) drotársku mincu.
V cieli organizátori privítali aj majstra rezbára Romana Matisa z Dlhého Poľa, ktorý sa rozhodol zrealizovať veľké logo "Drotárie" z dreva. Tento doniesol z Dlhého Poľa po vlastných nohách (cestou mal ponuky na odkúpenie loga, ale podarilo sa mu ho doniesť až do Vysokej nad Kysucou) a symbolicky odovzdal organizátorom, ako aj obciam združeným v "Drotárií", aby sa všetky akcie v tomto regióne mohli prezentovať pod týmto spoločným logom. Inšpiráciou bolo vytvorenie zmenšeniny loga pre turistov - partnerov z Čiech a Poľska, ako aj najstaršieho, najvzdialenejšieho, najmladšieho turistu, ktoré si u neho objednali organizátori.
Poľskí turisti si po skončení pochodu pozreli vo Vysokej nad Kysucou aj Pamätnú izbu E A. Cernana a autobusom sa zašli pozrieť na chránený brest v Makove-Kopaniciach.
Akcia "Víkend v Drotárií" dopadla na výbornú. Organizátori pripravili peknú akciu aj vďaka finančnej podpore mesta Turzovka a obce Vysoká nad Kysucou.
Tí, čo ste neprišli, môžete banovať - ale o rok je tu predsa ďalší "Víkend v Drotárii". Prídete?
Niekoľko fotografií z turistického pochodu:

Prvá prestávka na trase nad Makovom, ako vidieť, fotoaparáty cvakali.
Na trase 11 km sa stretli mladí turisti s turistami aj staršieho veku.
Pri rekonštruovanej kaplnke na Šatine padla vhod aj prestávka na občerstvenie.
V Jedľovníku čakala na všetkých drotárska pomazánka s čerstvým chlebíkom.
Tak toto sú tie gazdinky, ktoré nám pripravili takú dobrotu.
Občerstvenie dobrou vodičkou pod Vrchriekou dobre osviežilo.
Domáci turista z Vysokej pán Dorman absolvoval tiež 11 km trasu.
Na Luboch sme sa dali dohromady a pozreli okolité pohoria.
Pohľad na Moravskosliezske Beskydy s Lysou horou.
Mládežníci - títo sú z Turzovky - sa držali a boli spokojní.
Pri lyžiarskom vleku vo Vysokej nad Kysucou si TOM-áci urobili klasickú špekáčkovú prestávku.

V cieli obdržali naši partneri malé logá a p. Opial prezentoval veľké logo Drotárie, ktoré vytvoril rezbársky majster Roman Matis z Dlhého Poľa. Na fotografii zľava - p. Opial, organizátor pochodu, za PJadwiga Klosowská PTTK Zywiec, Kristína Langová KČT Třinec, Vladislav Janik PTTS - BS v Republice Českej, rezbár Roman Matis.

V cieli čakali na turistov diplomy za účasť, suvenír, drevená zmenšená symbolická drevená chlebová lopata s nápisom "Svetom, moje, svetom!"
Logo Drotárie absolvovalo v rukách rezbára Romana Matisa cestu z Dlhého Poľa - Hlaváčovej až do Vysokej nad Kysucou, kde ho slávnostne odovzdal do úžívania.
Takto sa vyníma naše logo Drotárie v kysucko-považskej (samozrejme drotárskej) prírode.
Zástupcovia projektu Drotárie - p. Anton Opial a p. Vladimír Pekár s Romanom Matisom pri predstavovaní loga.