Medzinárodný festival country, folku a trampských piesní Drotária 2005 v Turzovke.

Mesto Turzovka v spolupráci s Kultúrnym a spoločenským strediskom v Turzovke sa rozhodlo potešiť priaznivcov folku, country a trampskej piesne na Kysuciach, v blízkom i vzdialenom okolí a zorganizovať nový festival tohto žánru na Slovensku s názvom DROTÁRIA 2005. Predzvesťou tohtoročného 1. ročníka festivalu bol vlaňajší koncert legendy českého folku Honzu Nedvěda so skupinou. Vystúpenie sa stretlo s veľkým záujmom verejnosti a vypredaná sála Kultúrneho domu R. Jašíka v Turzovke aplaudovala starým aj novším skladbám z jeho repertoáru. To inšpirovalo organizátorov k myšlienke pripraviť v priestoroch prírodného amfiteátra v Turzovke festival, ktorý sa už pri svojom zrode môže pochváliť programom, aký mu môžu závidieť mnohé renomované festivaly na Slovensku či v Čechách.

V úvodný deň, piatok 15. júla, sa ako prví predstavia zástupcovia družobného mesta Turzovky, skupinka Ptačoroko z Frýdlantu nad Ostravicou a ich melodické country. O kvalite tohto zoskupenia svedčí aj ocenenie z tohtoročného súťažného festivalu Moravský vrabec v Karvinej. Hviezdami nabitý program bude pokračovať vystúpením Wabiho Daňka, ktorého Rosu na kolejích a ďalšie hity poznajú snáď všetky generácie. Wabi vystúpi v sprievode skvelého gitarového virtuóza Miloša Dvořáčka. O slovenské zastúpenie v prvom dni festivalu sa postará známa bratislavská country kapela Belasí s kapelníkom Michalom Dočolomanským ml., Toto zoskupenie patrí vo svojom žánri k našej špičke. K vrcholom programu bude určite patriť vystúpenie nestárnuceho Františka Nedvěda s Druhým podáním, ktoré rozhodne uspokojí a rozospieva všetky romanticky naladené duše bez rozdielu veku. V podobnom duchu bude pokračovať aj Jaroslav Samson Lenk a Hop-Trop. O záver v rytme keltskej, škótskej či írskej hudby, sa postará prekvapenie vlaňajšej festivalovej sezóny v Čechách - skupina Celtic Cross, ktorá je jedným z vlaňajších víťazov najväčšieho festivalu v ČR Záhrada.
Druhý festivalový deň sobota 16. júla, začne amatérskou súťažou. Všetko nasvedčuje tomu, že súťaž bude kvalitne zastúpená nielen zoskupeniami zo Slovenska ale aj z Čiech. V programe sa po výbere organizátorov predstaví 10 najlepších. Uzavierka prihlášok do súťaže je 1. júna 2005. Víťaz si okrem finančnej odmeny odnesie aj nezvyčajnú trofej - drotársku krošňu a právo vystúpiť na známom country festivale Karvinský totem 2005. V podvečer sa okrem iných predstavia Čochčiari z Tužinej pri Prievidzi, Jednofázové Kvasenie z Bratislavy, pesničkár Janko Kulich a ďalší. Hlavný večerný program otvoria amatérski víťazi, držitelia Drotárskej krošne 2005 a po nich Pavel Dobeš, ktorého Jarmila či Něco o lásce zľudoveli natoľko, že ich môžete počuť snáď pri každom táboráku. Nasledovať bude objav roku 2004 duo Sestry Steinovy z Prahy. Spestrením medzinárodného festivalu bude nepochybne aj hosť s Katovíc v Poľsku, kapela Rawa country a jej moderné americké country. Prešovská Hrdza, ktorá na už spomínanej Záhrade dostala ocenenie od časopisu Folk&Country sa predstaví s folkrokom rezaným do východoslovenského folklóru. Priaznivcom folkroku rozhodne netreba predstavovať ani skupinu Kamelot a jej lídra Romana Horkého. Večer v štýle military country uzatvorí a obecenstvo nenechá chladným skupina Taxmeni z Prahy.
Bohatým dvojdňovým programom bude sprevádzať slovensko - česká moderátorská dvojica Janko Kulich a držiteľ Zlatej Porty Josef Mlok Grim, ktorý pravidelne moderuje najväčšie české folk-country festivaly. Spestrením budú iste aj tanečné vstupy známej trenčianskej tanečnej skupiny Maryland a turzovských mažoretiek Nicol.
Organizátori pripravili aj viaceré sprievodné akcie, za povšimnutie stojí drotársky jarmok alebo country bál pripravený na koniec piatkového programu. Pre „cezpoľných“ návštevníkov bude pripravené stanové mestečko v areáli ZŠ v Turzovke, ako aj množstvo stánkov s občerstvením a suvenírami.
Samozrejme, tvár festivalu sa stále ešte mení (v jednaní je vystúpenie viacerých ďalších účinkujúcich ako i ďalšie sprievodné akcie), preto ak máte záujem zistiť čo je nové, prípadne si zabezpečiť vstupenky v predpredaji za najnižšie ceny, navštívte web stránku festivalu DROTÁRIA 2005 na adrese www.drotariafest.sk alebo píšte na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , organizátori radi odpovedia na Vaše otázky. V prípade, že si chcete vstupenky zakúpiť osobne, môžete využiť tieto predajné miesta: Mestská knižnica Turzovka, Kysucká knižnica v Čadci, Informačné centrum mesta Čadca, CK Selinan (Burianova medzierka 4) Žilina a ďaľšie ešte pribudnú.