Juraj Šerík 

umelecká ručná výroba drôtených výrobkov

 

V práci s drôtom nad všetkých vynikol Jozef Holánik-Bakeľ z Dlhého Poľa. Od remeselnej výroby bežných výrobkov dospel k umeleckej výrobe z pozláteného a postriebreného drôtu, ako boli rozličné misy, vázy, košíky, kazety a podobne. Stal sa skutočným kráľom drôtu. Dokázal, že z drôtu tak ako z iného materiálu sa dajú vyrobiť predmety nezvyčajnej krásy. Vo svojej práci spájal vysokú zručnosť a zmysel pre precíznosť s osobitným estetickým cítením, takže jeho výrobky vzbudzovali všeobecný obdiv. Jeho pokračovateľom už doma v Dlhom Poli bol jeho zať Jakub Šerík a dnes je Juraj Šerík.

 

Juraj Šerík
Hurbanová 160 bl. 32/B19
022 01 Čadca

mob: +421 0908 490 987

tel: +421 041 / 432 4994

e-mail: drotaria@drotaria.sk 

web: www.serik.drotaria.sk 

 

Moje remeslo

Je pravnukom a vnukom slávnych drotárskych majstrov z Dlhého Poľa, Jozefa Holánika - Bakeľa a Jakuba Šeríka - Fujaka. Remeslu sa priúčal už začiatkom 80-tych rokov u starého otca, s drôtom samostatne pracuje od roku 2002. Vo svojej tvorbe priamo pokračuje v umelecko-remeselnej rodinnej tradícií. Technologicky, materiálovo i tvarovo nadväzuje na výrobu luxusných úžitkovo - dekoratívnych predmetov z mosadzného drôtu pletených košikárskou technikou výpletom, pripomínajúcim čipku.
V roku 1982 na prehliadke učňovskej tvorivosti dostal ocenenie za výrobky z drôtu. Svoje drotárske výrobky prezentuje od roku 2003 na festivaloch a prehliadkach drotárskeho remesla.
V súčasnosti podniká v oblasti remeselnej výroby.

Ukážky z tvorby