O kraji drotária Drotárstvo, drotári E-shop
Sample Image
 
Drotárstvo, drotári
Drotárske aktuality
História drotárstva
Súčasní drotári
Starí majstri drotári
Drotárska galéria
Škola drotárstva
Literatúra o drotárstve
Napísali o Drotárii, drotároch
Drotárske linky
E-shop
E-SHOP


Partneri
  


Považské múzeum
3D on-line

 
 
Kniha o Karolovi Gulejovi vo vydavateľstve Perfekt

Sample ImageKarol Guleja sa pri svojej návšteve Slovenska stretol v stredu 20. augusta 2008 v Bratislave aj s riaditeľov vydavateľstva Perfekt Eduardom Drobným a s jeho zástupkyňou Magdalénou Gocníkovou, ktorá garantuje edíciu životopisných príbehov osobností Slovenska. Trinástou publikáciou v tomto edičnom rade bude totiž knižka Odrôtovaný svet Karola Guleju. Na osobné želanie 92-ročného historika drotárstva žijúceho v Mníchove ju zostavil publicista a spisovateľ Dušan Mikolaj.

Predstavitelia súkromného vydavateľstva, ktoré začalo hneď na začiatku 90. rokov a orientuje sa najmä na pôvodnú literatúru faktu o Slovensku a jeho osobnostiach, informovali Karola Guleja, že publikácia je už v záverečnom štádiu príprav. Do konca mesiaca budú hotové korektúry a pravdepodobne ešte počas Gulejovho pobytu na Slovensku, teda do polovice septembra ju zadajú do tlače. Vyjsť by mala začiatkom októbra a Perfekt ju chce ako najčerstvejšiu novinku prezentovať s ďalšími publikáciami na Medzinárodnom knižnom veľtrhu vo Frankfurte nad Mohanom.
Keďže 800-kilometrovú cestu z Mníchova do Bratislavy s ústretovou pomocou slovenského konzulátu absolvoval Guleja za necelých šesť hodín, možno predpokladať, že prejaví záujem byť aj pri jej prvej prezentácii vo Frankfurte, ktorý je od Mníchova podstatne bližšie. A keďže zostavovateľ Odrôtovaného sveta je aj správca Kysuckej kultúrnej nadácie, prisľúbil, že sa pousiluje o to, aby ju uviedli aj v Bratislave a nadácia v spolupráci s vydavateľstvom Perfekt sa obráti s ponukou o slávnostný akt aj na Maticu slovenskú v Martine, ktorá finančne podporila vydanie publikácie, na jej vydavateľstvo, ktoré roku 1992 vydalo Gulejovu monografiu Svet drotárov a pripravuje vydanie rozsiahlej Zlatej knihy drotárstva, na Považské múzeum v Žiline, ktorému Karol Guleja roku 1994 veľkoryso daroval podstatnú časť svojho výskumného materiálu o drotárskom remesle, na Kysucké múzeu v Čadci, ktoré sa začína intenzívne venovať výskumu a propagácii drotárstva na Kysuciach.
Pripomeňme, že v edícii vydavateľstva Perfekt sa Gulejov životopisný príbeh dostal do príbuzenstva akých významných osobností Slovenska, akými sú napríklad herečka Eva Kristinová, sochár a maliar Vladimír Kompánek, sochár Július Bártfay, keramikársky majster Ignác Bizmayer, spisovateľ Vojtech Zamarovský či folkloristi Juraj Kubánka a Štefan Nosáľ. KKN prisľúbila, že osloví listom všetkých starostov a primátorov Kysúc aj z ostatných oblastí kraja nazývaného v minulosti Drotáriou, aby upozornila na významný edičný čin Perfektu a pripomenula osobnosť Karola Guleja, ktorý si svojou neúnavnou rehabilitačnou, organizačnou, publikačnou a popularizačnou prácou na poli drotárskeho remesla zasluhuje aj pozornosť súčasníkov.

Dušan Mikolaj - autor knihy o Karolovi Gulejovi Odrôtovaný svet Karola Guleju

Prevzaté z: http://www.e-kysuce.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=4200&Itemid=150

Knihu Odrôtovaný svet Karola Guleju si môžete zakúpiť tu.

Sample Image
Sample Image