O kraji drotária Drotárstvo, drotári E-shop
Sample Image
 
Drotárstvo, drotári
Drotárske aktuality
História drotárstva
Súčasní drotári
Starí majstri drotári
Drotárska galéria
Škola drotárstva
Literatúra o drotárstve
Napísali o Drotárii, drotároch
Drotárske linky
E-shop
E-SHOP


Partneri
  


Považské múzeum
3D on-line

 
 
Drotárska galéria
Nové výrobky úžitkového majstra drotára Róberta Hozáka

Sample ImageÚžitkový drotár Róbert Hozák z Čadce predstavil svoje nové a doplnené drotárske výrobky pre rok 2015. Výrobky vám prinášame v našej galérii a zároveň dopĺňame tieto výrobky aj do nášho e-shopu, kde sú k dispozícii na zakúpenie. Výrobky sú v rôznych veľkostiach s galérii sú predstavené v spoločných fotografiách podľa typov výrobkov.

Celý článok...
 
XXI. Festival drotárstva 2011 v Sobášnom paláci v Bytči

Sample ImageV Sobášnom paláci v Bytči ste mohli v dňoch 25. a 26. júna 2011 stretnúť viac ako 40 drotárov zo Slovenska aj z Čiech, ktorý sa tu stretli na XXI. Festivale drotárstva. Ako každý rok aj tento sa niesol v znamení témy, tento rok: "Moje druhé ja".
Návštevníci mohli nakuknúť do tohto typického slovenského remesla v Škole drôtovania, ale aj diskutovať z naozaj zanietenými  a skúsenými drotármi.
V sobotu po skončení sa drotári presunuli do Čadce, kde mohli obzrieť v Galérii drotárstva sochy v životnej veľkosti, ktoré realizoval p. Jurovatý, ktorý bol zároveň sprievodcom. Pre drotárov bolo pripravené aj prekvapenie v podobe možnosti nahliadnutia do Zlatej knihy drotárov, ktorá je uložená v trezore mesta Čadca.
Organizátorom podujatia bolo Považské múzeum v Žiline.
Pozrite si galériu výrobcov a výrobkov na tomto podujatí.

Celý článok...
 
Drotárske výrobky - opletané vajíčka Ľubici Kullovej

 Sample ImageĽubica Kullová z Čadce sa venuje vo svojej drotárskej činnosti prevažne výrobe drôtom opletaných "kraslíc". Pri ich výrobe používa prevažne mäkší medený drôt. Kraslice sú opletené buď vzorom, resp. je kraslica doplnená vpletaným drôteným obrázkom. Pozrite si jej galériu kraslíc, ktoré onedlho pribudnú aj do e-shopu na tejto stránke.

Celý článok...
 
Drotárske výrobky drotárskeho majstra Róberta Hozáka

Sample ImageRóbert Hozák je absolventom Strednej priemyselnej školy strojárskej v Kysuckom Novom Meste. Základom práce s drôtom sa naučil od svojho otca Jozefa Hozáka, syna známeho drotárskeho majstra Alexandra Hozáka z Veľkého Rovného. S drôtom začal pracovať v roku 1994. Vyrába tradičné úžitkovo-dekoratívne predmety (najmä misky a košíky), drôtenú bižutériu a v poslednej dobe aj figurálne plastiky zo železného a pozinkovaného drôtu. Je jeden z mála drotárov pokračujúcich vo výrobe dortárskych úžitkových výrobkov.

Výrobky od Róberta Hozáka si môžete objednať tu.

Celý článok...
 
Unikátny drôtený luster v Považskom múzeu zrekonštruovaný Ladislavom Fabšom

V týchto dňoch bolo v Považskom múzeu v Žiline ukončené reštaurovanie vzácneho drôteného lustra – rarity svojho druhu nielen v európskom rozmere. Vzácnosťou na ňom je rozoberateľný vývrtkový spoj v spodnej časti lustra. História lustra bola veľmi pohnutá. „ Vyrobený bol v roku 1942 pri príležitosti otvorenia Mestského múzea v Žiline, v priestoroch ktorého bol aj umiestnený – terajšia Radnica.  Keď v roku 1953 vzniklo Považské múzeum,  deložoval sa aj  ostatnými drotárskymi predmetmi do zámockej jedálne Budatínskeho hradu. Od 70. rokov minulého storočia bol už iba skladovaný, čo viedlo k jeho značnému znehodnoteniu,“ uviedol konzervátor drotárskych zbierok Považského múzea Ladislav Fapšo.

Celý článok...