O kraji drotária Drotárstvo, drotári E-shop
Sample Image
 
Drotárstvo, drotári
Drotárske aktuality
História drotárstva
Súčasní drotári
Starí majstri drotári
Drotárska galéria
Škola drotárstva
Literatúra o drotárstve
Napísali o Drotárii, drotároch
Drotárske linky
E-shop
E-SHOP


Partneri
  


Považské múzeum
3D on-line

 
 
Drotárske aktuality
Čaro drôtu - Besedy o drotárstve s Mgr. Katarínou Hallonovou
 Sample ImageKultúrne a informačné centrum mesta Čadca, Galéria Čadca pri príležitosti prebiehajúcej výstavy DROTÁRI 2015 – Posuny tradície Vás pozývajú na Besedy o drotárstve s Mgr. Katarínou Hallonovou v Galérii Čadca:
= 16. a 17. septembra 2015 od 9.00 do 14.00 hod.,
= 18. septembra 2015 od 11.00 do 15.00 hod.,
pod názvom Čaro drôtu

Drotárstvo na Slovensku predstavuje špecifický fenomén, ktorý nemá obdobu v žiadnom inom štáte. Hoci patrilo k najmladším historickým remeslám dnes sa radí medzi najznámejšie.
Viac z histórie tohto remesla a taktiež zo súčasnej tvorby umeleckých drotárov na Slovensku Vám priblíži odborníčka, historička drotárstva Mgr. Katarína Hallonová vedúca oddelenia drotárstva Považského múzea v Žiline a kurátorka výstavy DROTÁRI 2015 – Posuny tradície, ktorá je v súčasnosti inštalovaná v priestoroch galérie Čadca.
Celý článok...
 
Pozývame na výstavu DROTÁRI 2015 - Posuny tradície
Sample Image
Na výstave sa predstavia jedinečné diela súčasných slovenských výtvarníkov a umeleckých remeselníkov pracujúcich s drôtom.  
Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 17.júla 2015 o 17.00 hod. v Galérii Čadca, v Mestskom dome.
Garanti výstavy sú Mesto Čadca, Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca, Žilinský samosprávny kraj, Považské múzeum v Žiline.
Výstava potrvá do 21. septembra 2015.
 
JURAJ ŠERÍK reprezentoval Čadcu a Kysuce na EXPO 2015 v Miláne
Umeleckému drotárovi Jurajovi Šeríkovi sa dostalo cti reprezentovať Čadcu, Kysuce a Slovensko na najprestížnejšej svetovej výstave EXPO 2015 v Miláne.
Sample Image

Počas Slovenského národného dňa 24. júna 2015, ktorý slávnostne otvoril prezident Andrej Kiska, predstavil J. Šerík stovkám návštevníkov jedinečnú drotársku tradíciu Slovákov. Do Milána s ním putovalo aj jeho nádherné Srdce pre Slovensko, skutočný umelecký skvost, ktoré vytvoril v rokoch 2012 – 2013 spoločne s viac než 1700 občanmi i návštevníkmi Slovenska. Juraj Šerík začal na EXPE drôtovať nové srdce, nazval ho JEDNO SRDCE – JEDEN SVET/ONE HEART – ONE WORLD
Celý článok...
 
Festival drotárstva 2015 - XXIV. ročník stretnutia drotárskych majstrov
Sample Image Po ročnej pauze pripravilo Považské múzeum v Žiline opäť obľúbený Festival drotárstva a XXIV. ročník stretnutia drotárskych majstrov. Podujatie sa bude konať v dňoch 19. až 20. júna 2015 v areáli Budatínskeho hradu a jeho hlavnou sprievodnou akciou bude nevšedná výstava mladej českej sochárky Veroniky Psotkovej 500 m2 rabicovej siete. Jej vernisáž je naplánovaná na piatok 19. júna o 10.00 hod.
Návštevníkov festivalu čakajú dva dni plné drotárskeho umenia, kultúrny program a ďalšie zaujímavé aktivity. Účasť na festivale prisľúbili najlepší majstri svojho remesla. Osobitná pozornosť bude venovaná študentom umeleckých škôl a súčasťou podujatia budú i tento rok tvorivé dielne pre deti – Škola drôtovania. Témou tvorivých dielní pre drotárov sú inšpirácie z ríše hmyzu.
Celý článok...
 
"Drátenická kolébka" v programe ČT 2

Česká televízia uvádza v sobotu 14.marca na programe ČT 2 o 9.55 hod., v rámci filmov pod názvom Folklorika premiéru dokumentu o drotárstve, v ktorom nás bude doprevádzať drotár Miroslav Kalman.

Opakovanie dokumentu bude na:
ČT2 – neděle 15. 3. po půlnoci – 03:20
ČT2 – středa 18. 3. – 11:45

Z upútavky uvedenej na ČT 2 vyberáme:
Drátenická kolébka

Miroslav Kalman žijící v malé vesničce na moravsko-slovenském pomezí udržuje tradici řemesla, které se v 19. století rozšířilo ze Slovenska po celé Evropě, Rusku i Americe.
Režie M. Janičík
 

Celý článok...
 
“Ako sme žili” vo Veľkom Rovnom - Múzeum drotárie na rádiu Regina

Sample ImageV piatok 16. januára 2015 si môžete na všetkých okruhoch Rádia Regina vypočuť zaujímavé rozprávanie o drotárstve vo Veľkom Rovnom. Počúvajte od 17:30 h. reláciu “Ako sme žili”.
V Múzeu drotárie s historičkou drotárstva Mgr. Katarínou Hallonovou, etnologičkou drotárstva Mgr. Katarínou Kendrovou a s drotárom Miroslavom Kalmanom nahrával Ladislav Eliaš.

Celý článok...
 
ROSTE NEBESÁ - výstava výrobkov z drôtu Ing. arch. Márie Krajčovej v Rajci

Sample Image

Výstava „Roste nebesá“ predstavuje pestrý výber jedinečných obrazov, reliéfov, pozdravov, svietnikov, adventných vencov, dekorácií a drobných darčekov s tematikou Vianoc. Ich autorka, Žilinčanka Ing. arch. Mária Krajčová, patrí v odbore výtvarného spracovania drôtu k najvýraznejším osobnostiam.

Celý článok...
 
Na výstave "100 jasličiek" vo Vatikáne bol aj betlehem od drotárky Ľubice Kullovej z Čadce

Sample ImageSúčasťou slávenia Vianoc v Ríme je aj tradičná výstava betlehemov z celého sveta s názvom „100 jasličiek“. Výstava v priestoroch pri Bazilike Panny Márie na námestí Piazza del Popolo, ktorá sa koná pod záštitou prezidenta Talianskej republiky a Konferencie biskupov Talianska, sa skončila 6. januára na sviatok Troch kráľov. Návštevníci mohli na výstave obdivovať celkom 183 betlehemov z 31 krajín sveta. Slovenskí autori vystavených piatich diel Ľubica Kullová, Soňa Belokostolská, Iva Janžurová a Pavel Krkoška obdržali diplom za účasť.
Slovenskú expozíciu pripravilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky pri Svätej stolici v spolupráci s Medzinárodným domom umenia pre deti BIBIANA.
Pozrite si ako vyzeral unikátny drotársky betlehem od drotárky Ľubice Kullovej z Čadce, ktorá nám poskytla fotografie tohto betlehema.

Celý článok...
 
Svetom, moje, svetom ...

Sample ImageGaléria Čadca a Informačné centrum mesta Čadca pripravili v rámci podujatia Mesto otvorené umelcom ukážky drôtovania pod názvom Svetom, moje, svetom.... Čadčianski drotári – Ľubica Kullová, Róbert Hozák a Juraj Šerík sa predstavili ukážkami svojich prác.
Z podujatia vám prinášame fotografie od Vladimíra Adámka.

 

 

Celý článok...
 
Svetom, moje, svetom...

Galéria Čadca a Informačné centrum mesta Čadca pripravili v rámci podujatia Mesto otvorené umelcom ukážky drôtovania pod názvom Svetom, moje, svetom..., na ktoré Vás srdečne pozývame.
Podujatie sa bude konať 20. septembra 2013 (piatok) od 9.00 do 16.00 hod. vo výstavných priestoroch Galérie Čadca v budove mestského úradu (vchod z boku od kostola). Čadčianski drotári – Ľubica Kullová, Róbert Hozák a Juraj Šerík sa predstavia ukážkami svojich prác a dajú príležitosť vyskúšať drotárske umenie i návštevníkom. Minikurz drôtovania je určený pre žiakov základných, stredných škôl, ale aj pre jednotlivcov, ktorí nás v tento deň navštívia. Návštevníci môžu prispieť k vytvoreniu nového diela z drôtu – Anjel pre Čadcu, s výrobou ktorého sa začalo na Bartolomejskom jarmoku tohto roku.

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 1 - 10 z 70