O kraji drotária Drotárstvo, drotári E-shop
Sample Image
 
Drotárstvo, drotári
Drotárske aktuality
História drotárstva
Súčasní drotári
Starí majstri drotári
Drotárska galéria
Škola drotárstva
Literatúra o drotárstve
Napísali o Drotárii, drotároch
Drotárske linky
E-shop
E-SHOP


Partneri
  


Považské múzeum
3D on-line

 
 
Starí majstri drotári
Jozef Holánik - Bakeľ, umelecký drotár

Sample Image* 1863 Dlhé Pole
† 1942

Rodák z Dlhého Poľa Jozef Holánik – Bakeľ je najznámejším predstaviteľom umeleckého spracovania drôtu nielen na Slovensku.
Slovenský drotár dospel od remeselnej výroby bežných výrobkov k umeleckej výrobe z pozláteného a postriebreného drôtu, ako boli rozličné misy, vázy, košíky, kazety. Stal sa skutočným kráľom drôtu. Dokázal, že z drôtu, tak ako z iného materiálu, sa dajú vyrobiť predmety nezvyčajnej krásy. Vo svojej práci spájal vysokú zručnosť a zmysel pre precíznosť s osobitným estetickým cítením, takže jeho výrobky vzbudzovali všeobecný obdiv.

Celý článok...
 
Pozvánka do Drotárie

Na území severovýchodnej časti Považia a Kysúc vznikalo postupne, ako zdroj obživy najchudobnejších vrstiev poddaného obyvateľstva, vandrovné remeslo zamerané na podomové opravovanie kuchynského riadu, výrobu a predaj rôznych výrobkov z drôtu a neskôr i plechu - drotárstvo.
Počiatky tohto remesla siahajú až do polovice 18. storočia. Počas takmer 200 ročnej existencie prešlo aj drotárstvo viacerými vývojovými štádiami podmienenými postupným zdokonaľovaním pracovných postupov, prácou s kvalitnejším náradím a rozširovaním používaných materiálov, čo zákonite viedlo k obohateniu sortimentu ponúkaných výrobkov.

Celý článok...
 
Osobnosti drotárstva v minulosti

Slovenské drotárstvo má celý rad ďalších významných osobností, ktoré sa nezmazateľne zapísali do dejín Slovenska. Väčšina pochádzala z Veľkého Rovného, Dlhého Poľa, Kolárovíc, Kotešovej, Vysokej nad Kysucou. Samozrejme i z ďalších obcí.
Z pamiatok, ktoré sa zachovali na drotárstvo, už moc neostalo. V Dlhom Poli, je to rodný dom Jozefa Holánika; stará škola, kde sa konala prvá výstava drotárstva na svete. V Kotešovej, je to kaštieľ, kde bol drotársky herberk, kde sa sústreďovali drotári. Vo Veľkom Rovnom je to družstvo Svetom, ktoré však už dnes má iné zameranie. vo všetkých obciach sú to zbytky domov, v ktorých žili a pracovali drotári. Na Vrchrieke je to dom Štefana Hunčíka a zvonica, ktorú tam nechal postaviť. Okrem toho, sú to rôzne sakrálne pamiatky a žiaľ, už len cintoríny, kde sa nachádzajú hroby drotárov. Za zmienku však stojí, že v Turzovke, rodák Pavol Okuliar, žijúci v New Yorku, nechal postaviť sochu Drotára s džarkom.

Celý článok...