O kraji drotária Drotárstvo, drotári E-shop
Sample Image
 
Hlavné menu
Hlavná stránka
Obce Drotárie
Drotárske múzeá
Drotárske chodníky
Podujatia
Kontaktujte nás
Drotárstvo, drotári
Drotárske aktuality
História drotárstva
Súčasní drotári
Starí majstri drotári
Drotárska galéria
Škola drotárstva
Literatúra o drotárstve
Napísali o Drotárii, drotároch
Drotárske linky
E-shop
E-SHOP


Partneri
  


Považské múzeum
3D on-line

 
 
Drotárske múzeá
Drotárstvo - (ne)uveriteľný príbeh jedného remesla
Sample ImageSúčasťou slávnostného otvorenia časti Budatínskeho hradu po rekonštrukcii bolo aj sprístupnenie dlho očakávanej novej stálej expozície drotárstva. Tá je jedinou špecializovanou expozíciou svojho druhu na svete. Prostredníctvom historických artefaktov z drôtu a plechu, dobových dokumentov, fotografií a výtvarných prác z unikátnej drotárskej zbierky Považského múzea, predstavuje históriu i materiálne prejavy pôvodného remesla od jeho vandrovných počiatkov až po továrenskú výrobu, približuje podnikateľské úspechy slovenských drotárov v cudzine i remeselný fortieľ, ktorý ich preslávil po celom svete.
Nová stála expozícia v Budatínskom hrade o histórii jedinečného slovenského fenoménu je pre verejnosť sprístupnená od 2.8.2016.
Celý článok...
 
Múzeum drotárie vo Veľkom Rovnom otvorené

Sample ImageV obci Veľké Rovné sa podarilo v rámci projektu s názvom "Aktívna turistika v pohraničí" podarilo zrekonštruovať jeden z najstarších objektov v centre obce do pôvodného stavu na základe zachovanej dobovej fotografie do dnešnej krásnej podoby, v ktorom sídli „Múzeum Drotárie“.
Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007 - 2013.


Múzeum Drotárie je otvorené na požiadanie počas pracovných dní, inak po dohode.

Celý článok...
 
Expozícia drotárstva opäť v Budatínskom hrade

V Považskom múzeu v Žiline, v areáli Budatínskeho hradu, opäť ožil odkaz drotárskeho remesla a umenia. Po šiestich rokoch sa stála expozícia drotárstva vrátila do priestorov, s ktorým ju majú návštevníci areálu Budatínskeho hradu neustále spätú. Už od 12. júna 2012 je expozícia drotárstva prístupná verejnosti.

 
Múzeum Drotárie

Zaujímavý projekt chystajú v obci Veľké Rovné.

Požiadavka investora je rekonštruovať jeden z najstarších objektov v centre obce Veľké Rovné do pôvodného stavu a po rekonštrukcii zriadiť v ňom vzhľadom na tradíciu obce – „Múzeum drotárie“. Momentálne objekt spravuje Obecný úrad Veľké Rovné a slúži pre potreby obce ako pošta, telekomunikácie – Slovak Telecom a ordinácie všeobecného lekára a zubára.

Celý článok...
 
Dlhodobé uzatvorenie Budatínskeho zámku

Z dôvodu celkovej rekonštrukcie je Budatínsky zámok od 1. 11. 2006 pre verejnosť zatvorený, výstavy a podujatia budú realizované buď vo výstavnej sále Považského múzea, alebo v náhradných priestoroch.
Pre záujemcov o virtuálnu prehliadku doporučujeme pozrieť unikátny projekt "POVAŽSKÉ MÚZEUM 3D on-line" na internetových stránkach Považského múzea, ako aj ďalšie informácie nájdete na - www.pmza.sk