O kraji drotária Drotárstvo, drotári E-shop
Sample Image
 
Hlavné menu
Hlavná stránka
Obce Drotárie
Drotárske múzeá
Drotárske chodníky
Podujatia
Kontaktujte nás
Drotárstvo, drotári
Drotárske aktuality
História drotárstva
Súčasní drotári
Starí majstri drotári
Drotárska galéria
Škola drotárstva
Literatúra o drotárstve
Napísali o Drotárii, drotároch
Drotárske linky
E-shop
E-SHOP


Partneri
  


Považské múzeum
3D on-line

 
 
Obce Drotárie
Veľké Rovné

Veľké Rovné leží uprostred Javorníkov (od 370 do 910 m. n. m. v chotári obce s rozlohou 4 060 ha) v kotline rieky Rovnianky. Najstaršou spomínanou časťou sú Rimanovice (1408 Rimanowicz), v súčasnosti má 4 030 obyvateľov. Dávnym zamestnaním obyvateľov bolo poľnohospodárstvo a chov oviec. Okrem kolonizačnej zástavby v strede obce žili v početných osadách s bohatstvom miestnych názvov a zvykoslovia. Niektoré tradície udržujú súbory Rovňan a Rovňanček. Tradičný valašský kroj sa u mužov rýchlo menil na mestský odev. Hlavnou príčinou bolo drotárstvo.

Celý článok...
 
Dlhé Pole

 Leží 17 km severozápadne od Žiliny v jednom z priečnych údolí pohoria Javorníky, v údolí riečky Dlhopolky. Okolité hornaté chrbty dosahujú okolo 400 m nadmorskej výšky, zriedka nad 600 m. Najvyšší vrch Kázická Kyčera má 900 m n. v.. V súčasnosti žije v obci 2 096 obyvateľov. Už v 9. storočí sa na Veľkom vrchu v Divinke nachádzalo staroslovanské hradisko a predpokladá sa v blízkych údoliach, teda aj v dlhopoľskom čiastočné slovanské osídlenie. V 13. st. Dlhé Pole patrilo vlastníkom hradu Hričov. Prvá zmienka o obci je z roku 1320, keď Matúš Čák Trenčiansky listinou zveruje územie Dlhého Poľa pod latinským názvom LONGUS CAMPUS svojmu vernému vojvodovi Sildelmanovi a jeho dedičom za preukázané služby a ustanovil ho za fojta. Obyvatelia si stavali drevené zrubové domy - usadlosti. Názov dostala obec podľa dlhého obrábaného lánu zeme.

Celý článok...
 
Kolárovice

Obec Kolárovice sa rozprestiera v pohorí vonkajšieho oblúka Karpát - v Javorníkoch, ktoré tvoria prirodzenú hranicu medzi Slovenskom a Českom. Obcou preteká Kolárovický potok - ako prítok rieky Váh. Pozdĺž obce vedie dôležitá medzinárodná cesta E 442, spájajúca trasu Považie - Bytča - Kolárovice - Makov - Česká republika. Cesta je využívaná aj cyklistami, má stúpanie - v strede obce od 370 do 948 m nadmorskej výšky v dĺžke 12 km. Z cesty možno odbočiť do centra obce, kde sa nachádza kostol sv. Mikuláša z roku 1873.

Celý článok...
 
Makov

Makov je rázovitou kysuckou obcou s prekrásnym prírodným rámcom. Môže sa pochváliť hneď niekoľkými významnými prírodnými výtvormi - prírodné rezervácie Hričovec (maloplošné chránené územie, kde sú zachované zvyšky pôvodných pralesov) a Veľký Javorník 1071 m (chránené územie s výskytom vzácnych druhov fauny a flóry), alebo prameň rieky Kysuce, ktorá dala meno celému kraju. Za pozornosť stojí i 400-ročný brest hrabolistý v osade U Papajov, ktorý patrí medzi najväčšie a najstaršie v Európe.

Celý článok...
 
Vysoká nad Kysucou

Obec Vysoká vznikla v druhom desaťročí 17. st. na území panstva Bytča. Písomne sa prvýkrát spomína pod názvom Vyszoka v roku 1619, vznikla pri kopaničiarskom osídľovaní horných Kysúc. Chotár novej obce bol vyčlenený z chotára Turzovky, šoltýsom (richtárom) sa stal Ján Rudinec, v roku 1619 uvádzaný ešte medzi obyvateľmi Turzovky. Až do roku 1895, kedy sa z obce vyčlenil ako samostatná obec Makov, zaberal chotár Vysokej celé územie okolo najhornatejšieho toku Kysuce.

Celý článok...
 
Turzovka

Leží na severozápadnom Slovensku medzi vrchmi Beskýd a Javorníkov, na brehoch rieky Kysuca. V historickom prameni v Urbári bytčianskeho panstva je uvedený rok založenia 1598 palatínom Jurajom Thurzom a 21. februára 1602 vydanie Lokačnej listiny. Postupom rokov sa Turzovka rozrástla až na najväčšiu obec v bývalom Československu (pred rozdelením na 4 obce - Turzovka, Klokočov, Korňa, Dlhá nad Kysucou - v roku 1954 mala 14 000 obyvateľov). V roku 1968 získala štatút mesta a v súčasnosti má približne 8-tisíc obyvateľov.

Celý článok...