Sample ImageAj tento rok sa uskutoční Festival drotárstva, ktorého hlavným organizátorom je Považské múzeum. Viac o podujatí môžete nájsť na stráne www.pmza.sk, odkiaľ sme prevzali aj nasledujúci článok.

Festival drotárov začne na radnici

Vytvoriť a zachovať úspešnú tradíciu špecifických, najmä kultúrnych podujatí nie je jednoduché.  Myšlienku tradičných stretnutí drotárskych umelcov a priaznivcov drotárstva sa darí udržať na Slovensku  ojedinelému Festivalu drotárstva. Považské múzeum v Žiline organizuje v poradí už XIX. ročník  atraktívneho stretnutia drotárskych majstrov, cieľom ktorého je šírenie remeselného odkazu drotárstva a prehlbovanie jeho historického poznania. Zároveň umožňuje vytvárať priestor aj pre ďalšie aktivity,  ako sú rôzne diskusie, výmeny poznatkov či skúsenosti ľudí zaoberajúcich sa drotárskou problematikou.  Festival  sa uskutoční v dňoch 13. a 14. júna 2009 na hrade Strečno.

Pozvánka vo forme letáčika na podujatie

Atrakciou pre jeho návštevníkov  bude živá prezentácia drotárskeho remesla prostredníctvom  tvorivej dielne remeselníkov. Nebude chýbať ani osvedčená škola drôtovania, na ktorej sa hostia podujatia môžu naučiť základy drotárskej technológie pod odborným vedením konzervátora múzea. „Spestrením tohotročného festivalu bude prezentácia dvoch knižných noviniek s drotárskou tematikou   autorky – Moniky Válekovej a jej  publikácie Slovenskí drotári v českom výtvarnom umení. A ďalšej publikácie -  Odrôtovaný svet Karola Guleju autora Dušana Mikolaja,“ povedala Katarína Hallonová, hlavná organizátorka podujatia a historička drotárstva Považského múzea v Žiline. Návštevníci hradu Strečno sa naozaj majú na čo tešiť, pretože sa nezabudlo  ani na najmenších, ktorým bude určený detský kútik s hravými výtvarnými aktivitami.
Sprievodnou akciou bude  výstava Drôtené sochy a objekty, ktorá festival oficiálne otvára, a to v piatok 12. júna 2009 o 16.00 h na žilinskej Radnici. Výstava predstaví tvorbu dvoch desiatok slovenských a českých umelcov pracujúcich s drôtom v kategórii socha či objekt.
„Od roku 1992 má podujatie medzinárodný charakter.  Drotárstvo presiahlo hranice Slovenska a rozšírilo sa po celom svete, ovplyvnilo nielen domácich umelcov, ale aj tvorcov v zahraničí. Tento rok očakávame prezentáciu takmer 30 remeselníkov a výtvarníkov, minimálne zo Slovenska a Čiech, “dodala na záver Hallonová.
 Organizátorom podujatí je Žilinský samosprávny kraj, Považské múzeum v Žiline a Mesto Žilina.

Prevzaté z: http://www.pmza.zilina.net/popup.php?zobraz=spravodajstvo&id=39&dtype=1