erb kolaroviceObec Kolárovice sa rozprestiera v pohorí vonkajšieho oblúka Karpát - v Javorníkoch, ktoré tvoria prirodzenú hranicu medzi Slovenskom a Českom. Obcou preteká Kolárovický potok - ako prítok rieky Váh. Pozdĺž obce vedie dôležitá medzinárodná cesta E 442, spájajúca trasu Považie - Bytča - Kolárovice - Makov - Česká republika. Cesta je využívaná aj cyklistami, má stúpanie - v strede obce od 370 do 948 m nadmorskej výšky v dĺžke 12 km. Z cesty možno odbočiť do centra obce, kde sa nachádza kostol sv. Mikuláša z roku 1873.

Farskú záhradu tvorí niekoľko nadživotných drevených sôch. V blízkosti obecného úradu možno prejsť povedľa cintorína spevnenou vozovkou do osada Potoky a peši, resp. na horskom bicykli „Chodníkom drotárov“ do obce Veľké Rovné. Prechodom horskou cestou Hliník - Kočí zámok, do osady Škoruby, cez Korytné do osady Babiše (Gachy), kde sa nachádza škola v prírode. Ďalšie miestne komunikácie vedú do miestnych častí Slopkov, Bršlica, Daniše, Čiakov. Cesta E 442 pokračuje smerom na Melocík s odbočkou na Podjavorník - Čerenka.

Písomné doklady o obci pochádzajú z r. 1312. V obci boli zastúpené remeslá kolárov, varilo sa tu pivo, v 18. - 19. storočí bola známa ako drotárska obec, vyrábal sa tu šindeľ na strechy, boli využívané urbárske kameňolomy a obchod s drevom. Obec mala viac ako 2.700 obyvateľov. V súčasnosti má obec 1920 obyvateľov, 848 domov, z ktorých je 518 trvale obývaných, ostatné slúžia na rodinné rekreácie. V obci sa nachádza výrobňa drevených hračiek, stolárstvo. Realizuje sa projekt cyklotrasy Súľov - Bytča - Kolárovice - Makov s napojením na horskú trasu Nesluša - Melocík - Čerenka - Kasárne - Portáš.

V obci je už 23 ročná tradícia rodinných turistických pochodov po hrebeni Javorníkov, ktorá sa koná vždy v prvú júnovú sobotu pod názvom „Drotárska krošňa“. Táto trasa poskytuje nádherný pohľad do údolia okolitých obcí, Moravskosliezske Beskydy a Strážovskú vrchovinu. Vyhovujúce autobusové spojenie možno využiť v smere Makov - Kolárovice - Bytča - Žilina - Považská Bystrica.

O obci, najmä o drotároch v období rokov 1848-1945 písali viacerí známi spisovatelia, napr. Božena Němcová - Pohorská vesnice (1856), Karel Procházka - Kolarovičti dráteníci (1905), Ján Porod - Drotári (1925), Jozef Javornícky - Rodisko drotárov (1934). Božena Němcová opisuje vo svojom diele Jana Gallika, ktorý sa narodil v r. 1790 v Kolároviciach a zomrel v r. 1834 v juhočeskom meste Březnice.

V roku 1941 obec za pomoci miestneho učiteľa Štefana Kalužného prispela na zriadenie drotárskeho múzea v Žiline, keď zozbierala 31 predmetov, 1 obraz olejomaľby drotára a 3 fotografie. Štefan Kalužný zostavil aj Slovník drotárskeho nárečia a Spevník drotárskych piesní.
Ďalšie informácie o obci - www.kolarovice.eu